Соняшник - однорічна трав'яниста олійна рослина з товстими стеблами до 4-5 м висоти, з однією чи кількома голівками. Плід соняшнику - довгаста чотиригранна або стисла з боків сім'янка. Батьківщина соняшнику - Мексика.
В основному використовується для отримання соняшникової олії, яка потім використовується для приготування їжі і для технічних потреб.
Фізіологічна активність олії зумовлена вмістом у ній вітамінів РР, а також поліненасичених жирних кислот (особливо лінолевої) , фосфоліпідів, лецитину, жирних поліненасичених кислот (вітаміну F), які використовуються організмом для побудови нових клітин, підтримки імунітету, еластичності кровоносних судин і багатьох інших життєво важливих процесів. Сприятливо впливає на організм в цілому, зокрема на стан шкіри обличчя і тіла.
Олія соняшнику додається в маски і креми для обличчя, а також в бальзами для волосся.
Соняшникова олія володіє прекрасними зволожуючими, рагенеруючими властивостями (тобто здатністю робити шкіру еластичнішою). Завдяки вмісту вітаміну В6, соняшникова олія сприяє зміцненню нігтів і волосся. Один з найважливіших компонентів олії соняшнику, який сприятливо впливає на шкіру, - жиророзчинний вітамін Е. Відома своїми прекрасними антиоксидантними властивостями, соняшникова олія допомагає уповільнити процеси старіння шкіри.
Олія соняшнику, порівняно з іншими оліями, використовуються в косметичних засобах, вважається досить легкою, вона вважається "охолоджуючою" і рекомендується для догляду за шкірою в літній період. Не створює на шкірі важкої захисної плівки, добре зволожує, застосування олії в косметиці і вживання в їжу допомагає зберегти шкіру від агресивного впливу сонця, захистити її від радіоактивних випромінювань.
У косметології зазвичай використовується в якості основи для косметичних засобів і масляних сумішей для ванни, створених для відновлення втомленої шкіри. Підходить для будь-якого типу шкіри, але найкраще розкриває свої властивості на сухій або в'янучій, даруючи їй живлення і комфортне зволоження.
На основі насіння створені скраби для тіла, вони створюють ефект оновленої шкіри, відновлюють її структуру, і допомагають видалити омертвілі клітини.
У насінні соняшнику багато цинку, який бере участь у роботі вилочкової залози, і тому сприятливо впливає на волосся - воно стає сильними і блискучими. Дослідження дозволили виділити з насіння соняшнику хеліогенол, що є найефективнішим природним УФ-фільтром, який на 30 % збільшує стійкість кольору і блиск волосся .